Levent Bilgen

Print
26 October 2012

New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Kurban Bayramı'nın ilk gününde Radyo Türküm'ün konuğuydu. Başkonsolos Bilgen başarılarıyla ve sıkıntılarıyla Türk-Amerikan toplumunu değerlendirdi, Başkonsolosluğun sürdürdüğü ve ileride gerçekleştireceği detaylar hakkında bilgi verdi. Yoğun programının aile hayatına nasıl yansıdığı konusunda görüşlerini aktardı.

Radyo Türküm ailesi olarak Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Hoş geldiniz efendim.

Teşekkür ederim. Ben de bu vesile ile  Türk Amerikan toplumunun değerli mensuplarının ve ailelilerinin mübarek Kurban Bayramlarını  en içten dileklerimle kutluyorum.

"İLK MÜLAKATIM"

Özellikle şunu belirtmek istiyorum; bu mülakat şu anda sürdürdüğüm görev nedeniyle Amerika'ya ayak bastığımdan beri verdiğim ilk mülakat olacak.  Dolayısıyla nezaket göstererek bizi davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Kurban Bayramı nedeniyle, bu akşam için Türkevi'nde bir bayramlaşma etkinliği düzenledik. Ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesi ile  Türkevi'nde  bir resepsiyon daha düzenleyeceğiz. Her iki etkinliğe de herkesi davet ediyoruz.

“BASINLA ARAM İYİ”

Amerika’ya ayak bastığınızdan beri ilk mülakatınız olduğunu söylediniz. Gerçekten de yoğun programınız nedeniyle, sizi yakalamak hiç kolay değil. Sizce basınla aranız nasıl?

Bilmiyorum, onu siz takdir edin. Ben iyi olduğunu düşünüyorum. Bir yandan da bu soruyu sorduğunuz için acaba endişelenmem mi gerekiyor diye düşünmeye başladım.

“TÜRKİYE’DE ZAMAN DAHA YAVAŞ GEÇİYOR”

Kesinlikle endişelenmeyin. Sizin basınla aranızın ne kadar iyi olduğu herkes tarafından biliniyor. New York gibi başlı başına yoğun bir şehirde sizin ayrıca takip etmeniz gereken programlarınız da var. Biraz New York’tan konuşalım istiyorum. New York' u nasıl bir şehir olarak tanımlardınız?

New York sadece Türkiye değil, dünya açısından çok önemli bir şehir. Gerek sosyo-ekonomik dokusuyla, gerekse kültür merkezi olmasıyla, bir dünya metropolünden bahsediyoruz. İnsana enerji veren ve yaratıcılığın geliştirildiği nadir şehirlerden bir tanesi New York. Herkesi ayakta tutan bir enerjisi ve temposu da göz ardı edilemez. Türkiye gittiğimde, New York’a kıyasla, zamanın daha yavaş geçtiğini hissediyorum. New York’ta çok hızlı dönen bir çark var. Bu yüzden, ben de etkinliklerimize gelemeyenlere kesinlikle gönül koymuyorum.

“350 BİN TÜRK VAR”

Nüfus yönünden Türk Amerikan toplumunu  inceleme şansınız oldu mu? Sanırım her konsolos görevlisine bu soru sorulur ve  tartışması çok yapılır.

Amerika’daki Türk nüfusunun sayısı resmi rakamlara göre 350 bin. Konsolosluğa resmi olarak başvuran vatandaşlarımızdan elde edilen rakam bu olmakla birlikte, ABD'ye gelip gittiği veya burada yaşadığı halde konsolosluğa yolu düşmeyen insanımız da var. Dolayısıyla her sayının kaydedilmesi mümkün değil. Bu yüzden de, ziyaretlerimiz sırasında yeni dostlarımız ve toplumumuzun yeni üyeleri karşımıza çıkıyor. Konsoloslukta kayıtlı olmayan vatandaşlarımızla birlikte, Amerika’daki Türk nüfusunun yarım milyonun ötesine taşındığını düşünüyorum.

“TÜRK KÖKENLİ BİR AMERİKALISINIZ”

Türk-Amerikan toplumu, biraz da Amerika'nın sağladığı koşullar itibariyle, çok ayrı sıçramalar yapabilmeyi başarmış bir toplum. Siz uçaktan indiğiniz zaman, bir anda Amerikalı olabiliyorsunuz.  Hepiniz şu anda  birer Türk kökenli bir Amerikalısınız.

 “İŞ ADAMLARIMIZLA GURUR DUYUYORUM”

ABD'de çok başarılı iş adamlarımız var. Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek buradaydı. New York Borsası'nın açılışında gong çaldı ve Wall Street'te düzenlenen ''Türkiye Yatırım Konferansı''na katıldı. O esnada Wall Street de çok üst düzey yöneticilerle tanıştım. Daha önce isimlerini hiç duymamıştım. “Kendileriyle gurur duydum” diyebilirim.

GEÇİCİ KONSOLOSLUK HİZMETİ

ABD'de yaşayan vatandaşlarımız arasında bize erişmek isteyip de erişemeyen bir çok kişi var. Pennsylvania' ya gittiğimde bir bey amca geldi. E-pasaportuyla ilgili bir soru sordu. Ben de ona randevu alması gerektiğini söyledim. Daha sonra kendi kendime kızdım. Bey amca internet kullanamadığı için evdeki oğluna veya gelinine soracak. Onlar da bey amcayı bir buçuk saat uzaklıktaki  Pennsylvania dan bize getireceklerdi. New York’a dönünce arkadaşlarımla konuştuk. “Biz oraya gidemez miyiz?” dedim. Bir ay sonra  Pennsylvania Eyaleti’nin Levittown kasabasındaydık. Bir ay önce konuştuğum bey amca da gelmişti ve işini halletmişti.

1O KASIM TÖRENİ ATLANTA'DA

Daha sonra Gezici Konsolosluk Hizmetleri çatısı altında Florida Eyaleti’nin Miami kentine ve Georgia Eyaleti’nin Atlanta kentine de gidildi. Kasım ayında tekrar Atlanta’ya gideceğiz. Dolayısıyla 10 Kasım törenini Atlanta’da icra edeceğiz. İlk baharda ise, North Carolina’ya ve tekrar Florida’ya gideceğiz.

ANAVATANLA ARADAKİ BAĞIN KAYBEDİLMEMESİ  LAZIM

Sizce toplumsal olarak Amerika da yaşayan Türk toplumunun en büyük sıkıntısı nedir ?

11 Eylül sonrası yaratılan ve çok da tesadüf olamayan farklı dine ve İslamiyet’e karşı olan farklı algılama ve okuma eğilimi olabilir. Bu konuda  bizim insanımızın  haklı endişeleri olabilir.  İnanıyorum ki , topluma entegre olduğunuz zaman, çocuğunuzun gittiği okulun müdürü de, eyalet senatörü de olabilirsiniz. Yeni neslin kültürel yetkinliklerini doğru oturtması için, anavatanla aradaki bağın ve dilin kaybedilmemesi gerekiyor. Aynı doğrultuda, ekmek peşinde koşan ebeveynin çocuğuna sahip çıkması da şart. Bu durumu bir “domino etkisi” olarak adlandırabilirim. Aile çalışacak ve çocuklarını titizlikle yetiştirecek. Siz de, hem bir Amerikalının konuştuğu kelime haznesiyle Türkiye’yi tanıtacaksınız, hem de sistemin bir parçası haline geleceksiniz.

AMERİKA’DA TÜRK BELEDİYE BAŞKANI

Neden Amerika’da Türk bir belediye başkanı veya kongre üyesi olmasın? ABD senatörlerinin listesine bakarsanız, genellikle Avrupa’dan Afrika’dan ve Latin Amerika’dan toplum temsilcilerinin yer aldığını görürsünüz. Biz de bu seviyeye erişmeliyiz. Amerikan devlet sektörüne de taşınmalıyız.  Birlik ve beraberliğimizi dışarıya yansıttığımız sürece inanıyorum ki, 10 ile 15 sene arasında bahsettiklerim gerçekleşecek.

“ATATÜRK OKULU KONUSUNDA TARAF TUTUYORUM”

Çocuklarımızın Türkiye ile bağlarını kaybetmemesi ve Türkçeyi doğru bir şekilde konuşup yazabilmeleri için hizmet veren Atatürk Okulu’nun Türk toplumuna yeterli olabildiğini düşünüyor musunuz?

Bu konuda biraz taraf tuttuğumu söyleyebilirsiniz ama kesinlikle düşünüyorum. Benim çocuklarım da Atatürk Okulu’na gittiler. Türkiye’ye gittikten sonra kızımın ve oğlumun Türk müfredatına adaptasyonu konusunda okulun çok katkısını gördüm.  Bu nedenle Atatürk Okulu’nda çalışan değerli öğretmenlerimizi  hem tebrik ediyorum, hem  de kendilerine şükranlarını sunuyorum.

“EĞİTİMCİ BİR AİLEDEN GELİYORUM”

Benim dedem bir ilkokul öğretmeniydi. Annem ise Milli Eğitim Bakanlığı’nda uzun yıllar hizmet vermiş bir yöneticidir. Bu yüzden  eğitimcilerin yeri kalbimizde çok  büyüktür.

YILBAŞINDAN İTİBAREN YENİ BİNA

Önümüzdeki aylarda Başkonsolosluk yeni bir binaya taşınacak. Bu konu hakkında biraz detay alabilir miyiz?

Yeni yıl itibariyle Başkonsolosluk olarak yeni bir mekana taşınıyoruz. Taşındığımız bina, yine toplumumuzun alıştığı bir semtte olacak. Önümüzdeki günlerde hazırlık aşamasında olan binayı medyamıza tanıtacağım. Yeni binada bir kaç yıl kaldıktan sonra yeniden inşa edilen Türkevi’ne geri taşınacağız. 35 senedir buradaki insanımıza hizmet veren Türkevi’nde özellikle bu yıl 29 Ekim’i kutlayalım istedik. Bu sayede, hem binayla vedalaşacağız, hem de toplumumuz ve toplum liderlerimizle hatıra fotoğrafları çektireceğiz.

“ÇOCUKLARIMI ÖZLÜYORUM”

Yoğun programınız New York’taki yaşamınızı ne  ölçüde etkiliyor? Vaktiniz New York'ta nasıl geçiyor?

Günlerim çok yoğun geçiyor, fakat bu bana ayrı bir enerji veriyor. Özellikle yeni projemiz başlı başına bir başkonsolos işi olduğu için çok dikkatimi vermem gerekiyor. Bu durum biraz da maliyetli. Çocuklarımın şikayet ettiği zamanlar oluyor. Bazen onları sadece Pazartesi ve Cumartesi günleri kahvaltıdan kahvaltıya görüyorum. Gün içinde onları çok özlüyorum ve bu duruma üzülüyorum. Genelde konuşmalarımızda kızıma “Kusura bakma güzelim” veya oğluma “Kusura bakma paşam, ben bir toplantıya giriyorum, sizi arayacağım” diyorum ve arayamıyorum. Onlara karşı mahcubum, fakat çaresi yok. Görevim gereği toplumumuzun birlikteliği ve dinamiği benim için çok önemli. Biz de aile olarak bu toplumun bir parçası olmaktan dolayı çok gurur duyuyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Toplumuzun mensuplarının ve ailelerinin bayramlarını tekrar kutluyorum.  Herkesi bu akşam gerçekleşecek olan bayramlaşmaya ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna bekliyorum.

TURKISH LIFE NEWS ÖZEL HABER

Read 2580 times

Bizi Takip Edin

Radyo Türküm'ü sosyal ağlarda takip ederek gelişmelerden ilk sizin haberiniz olabilir, sanatçılarla tanışabilir ve etkinliklere davetiye kazanabilirsiniz...

oyun oyna oyun oyna oyun oyna oyun oyna oyun oyna urgup otel