Bazı Şarkılar Zihnimizde Neden Sürekli Tekrar Ederler?

 

Dinlenilen bir şarkının zihinde sürekli olarak tekrar etmesi hemen her müzikseverin başına gelir. Peki bu durumun bilimsel bir açıklaması var mı?

İnsanlara has yeteneklerden olan dinlenen bir melodinin daha sonra zihnimizde tekrar canlanması, istemsiz olarak ortaya çıktığı için çoğu zaman rahatsız edici olabiliyor. Yapılan araştırmalar, insanların haftada en az bir kez bu duruma maruz kaldığını gösteriyor. Peki bilim buna ne diyor?

Bazı çalışmalar yapılmış olsa da bilim, ‘sebebi şudur’ denilen bir sonuca ulaşamadı. Fakat yapılan bazı deneyler ve sonuçları, bizlere bu durum hakkında ipuçları veriyor.

Bir melodiyi duyduğumuz andan itibaren beynin işitmeden sorumlu olan bölgesi etkinleşmeye başlar. Melodiyi zihnimizde canlandırıp tekrar ettiğimizde ise işitsel bir dış uyarıcı olmamasına rağmen beynin aynı bölgesi etkinleşir. Ayrıca araştırmalar sonucunda içine sessiz bir bölümün yerleştirildiği şarkıyı dinleyen katılımcıların beyinlerinde, işitmeden sorumlu olan bölgenin şarkıya ara verildiğinde bile etkin olduğu gözlemlendi. Bu sebeple beyindeki işitsel verilerin değerlendirildiği bölgeyle kısa süreli bellek arasında bir bağlantının olduğu düşünülüyor. Kısa süreli bellek, duyu organlarından gelen bilgilerin kısa süreli olarak toplandığı alandır. Bir süre sonra buraya depolanan bilgiler unutulabilir ya da uzun süreli bir bellek oluşturabilir.

Sonuç olarak aklımıza takılan şarkıların kısa süreli bellekte toplanan diğer bilgilere nazaran daha fazla kaldığı düşünülüyor, ki yakın zamanda dinlediğimiz şarkıların kısa bir bölümünün de olsa aklımıza takılıyor olması, bu görüşü tamamen destekliyor.

Read 3038 times

Yeni Çıkan Albümler

Uzun yıllar grup müziği yapan ve başarılı işlere imza atmış olan CANDAN TEZEL, müzik hayatına solo bir albüm ile devam ediyor.

Gökhan Türkmen, Dört Yıl Aradan Sonra Üçüncü Albümü "En Baştan" İle Müzikseverlerle Buluştu!

Teomanın "Aşk&Gurur", "Renkli Rüyalar Oteli", "İnsanlık Halleri", "En Güzel Hikayem", "Teoman 1996" , "Teoman 2003" albümlerinden özenle seçilerek hazırlanan "Yavaş Yavaş" albümü yayınlıyor.

Türk pop müziğinin güçlü yorumcusu Yonca Lodi, 5. stüdyo albümü “12 Ay”ı TMC etiketiyle, Mustafa Karahan yapımcılığında 4 Mart 2014’de yayımladı.

Kendine özgü tarzı ve güçlü yorumuyla geniş kitlelere ulaşan Kıraç, üç yıl aradan sonra, 11 şarkıdan oluşan 10. albümü“Çık Hayatımdan”ı tamamladı ve albüm, Mart ayı başında raflardaki yerini aldı.

9 yıldır solo albüm yapmayan ve en son 2011'de çıkardığı "Söz - Müzik: Ümit Sayın" isimli düet albümüyle karşımıza çıkan Ümit Sayın "Kendiliğinden" isimli yeni solo albümüyle müzikseverlerle buluştu.

Emre Aydın'ın yeni albümü "Eylül Geldi Sonra" 565 Yapım etiketiyle 17 Aralık'ta müzik marketlerde ve dijital müzik platformlarında yerini aldı. On şarkıdan oluşan albümde Nazan Öncel'in "Geceler Kara Tren" ve bir Zülfü Livaneli ve Sezen Aksu şarkısı olan "Belalım" da Emre Aydın tarafından coverlanmış.

Uzun bir aradan sonra tekrar konserlerine devam eden ünlü Rock’çı Teoman, yeni bir single çıkardı. Albümün adı haziran. Daha yeni çıkmasına rağmen, hayranları tarafından büyük ilgi gördü ve kısa süre içerisinde dijital ortamda bir çok hayran tarafından satın alındı.

{youtube}QTExO3H4MEc{/youtube}

Konuklar

Bizi Takip Edin

Radyo Türküm'ü sosyal ağlarda takip ederek gelişmelerden ilk sizin haberiniz olabilir, sanatçılarla tanışabilir ve etkinliklere davetiye kazanabilirsiniz...

oyun oyna oyun oyna oyun oyna oyun oyna oyun oyna urgup otel